Tlačiareň
Tlačiareň je základné výstupné zariadenie pripojiteľné k počítaču, určené na tlač papierových dokumentov.PC vysiela do tlačiarne informácie (znaky) čo sa má tlačiť , ale aj informácie ako sa má tlačiť. Prvá skupina informácii sa nazýva údajová , druhá skupina sú tzv. riadiace znaky (typ písma, mód tlače, riadkovanie).
Niektoré novšie tlačiarne sú však použiteľné aj na tlač fotografií vo vysokej kvalite, a niektoré sú dokonca schopné samostatnej činnosti bez pripojenia počítača (priamou tlačou z pamäťových médií). Firmware kvalitnejších tlačiarní často implementuje aj zložitejší príkazový jazyk, napr. PostScript či PCL, ktorý umožňuje preniesť časť úloh pri tlačení z počítača na tlačiareň. Tlačiarne sú často aj zdieľané v sietiach, k čomu sú niektoré tlačiarne priamo vybavené sieťovým rozhraním a príslušnými nástrojmi pre zdieľanie.Niektoré tlačiarne sú spojené so scannerom a/alebo faxom.Tieto zariadenia nazývame multifunkčné zariadenia.
Rozdelenie tlačiarní :
-
Ihličková tlačiareň (angl. dot matrix printer)
Najstarší typ tlačiarne. Tlačí pomocou sady pohyblivých tenkých drôtov (nazývaných ihličky), ktoré sú vysúvané elektromagnetom, a otlačením cez farbiacu pásku čím vytvárajú body na papieri . Obvyklý počet ihličiek v hlave je 9 alebo 24 .Tieto ihličky sú usporiadané do tzv. matrice.V ihličkových tlačiarňach sa používajú dva druhy papierov- performovaný skladaný pás papiera ( tzv. traktor papier) alebo samostatné listy kancelárskeho papiera.
Nevýhodou ihličkových tlačiarní je relatívne malá rýchlosť a najmä vysoká hlučnosť. Pri opotrebovanej alebo vyschnutej farbiacej páske je aj mizerná čitateľnosť.
Výhodou sú tiež pomerne malé náklady na tlač, pomerne nízka cena(obstarávacia ako aj prevázdková ), ustálená technológia.
Aj keď sa v súčasnosti už ihličkové tlačiarne nepoužívajú pre bežné kancelárske aplikácie, stále majú svoje miesto najmä tam, kde je potrebné tlačiť viacero kópí naraz napríklad v registračných pokladniach, bankách alebo na poštách.
-
Atramentové (tryskové, INKJet) –
Pracujú na princípe postupného nanášania atramentu na tlačové médium. Sú úspešným nástupcom ihličkových tlačiarní. Základom je zásobník na atrament z ktorého je cez malú trysku postupne uvoľnovaný atrament vo forme malých kvapôčok, na papier kde sa zachytáva. Výsledný obraz je tvorený veľkým množstvom drobných bodov.
Atramentové tlačiarne okrem INKJetových delíme ďalej na :
-
Piezo elektrické ( atramentové )
Tlačová hlava pracuje s piezoelektrickými kryštálmi. Kryštál je doštička, ktorá je schopná meniť svoj tvar.Kvapka atramentu je vyvolaná tlakom piezoelektrickej doštičky ktorá sa nachádza nad tryskou.Táto doštička sa pri prechode el. prúdu deformuje čím vyvoláva tlak potrebný na uvolnenie kvapky atramentu. Funguje ako mikroskopická pumpička, ktorá je schopna vystrelit kvapku na papier. Hustota trysiek a veľkosť kvapiek v atramentovej tlačiarni nieje konštantná ale mení sa v závyslosti od kvality tlačiarne.
-
Bublinové ( atramentové ) -
Kvapka je vytvorená atramentom ktorý vyvolala bublinka vyparujúceho sa atramentu. Trysky majú vo svojom vnútry vyhrievacie teliesko, ktoré je po požiadavke na tlačenie z príslušnej trysky zohriate na teplotu , pri ktorej sa atrament začne vyparovať. Tým vznikne tlak na vystireknutie atramentu na papier. Následne sa teliesko opäť ochladí pričom sa tryska uzavrie , dotečie do nej atrament a proces sa môže opakovať
Výhodou atramentových tlačiarní je dostatočne kvalitná tlač nielen dokumentov ale aj fotografií, menšia hlučnosť ako pri ihličkových , rozmery, hmotnosť , a relatívne nízke náklady na tlač.
Nevýhodou môže byť zaschnutie atramentu alebo poškodenie trysiek
-
Tepelné
Tlačí lokálnym zahriatím papiera potiahnutého špeciálnou látkou, ktorá vplyvom zahriatia zmení farbu. Základným konštrukčným prvkom je tlačiaca hlava, ktorá je tvorená radom odporových teliesok rozmerov jedného tlačeného bodu v celej šírke tlače. Priechodom prúdu sa odporové teliesko zahreje a prenesie teplo na papier. Hlava je nepohyblivá, a tlačí sa celý riadok naraz. Papier je po vytlačení riadku posúvaný o jeden tlačený bod pomocou gumového valca poháňaného krokovým motorom.
Výhodou termálnych tlačiarní je nízka cena tlačiarne; tichá prevádzka; vďaka minimálnemu počtu pohyblivých dielov vysoká spoľahlivosť a nízke nároky na údržbu; žiadny spotrebný materiál (okrem papiera); malé rozmery.
Nevýhodou je potreba použiť špeciálny papier z čoho vyplývajú vyššie prevádzkové náklady; nemožnosť farebnej tlače; a najmä obmedzená životnosť tlače, ktorása rýchlo znižuje vplyvom zvýšenej teploty a za prítomnosti rôznych chemikálií.
-
Tlačiarne s typovým kolieskom
V tomto type tlačiarní sa nachádza koleso resp. guľa so vzorom písmen po obvode či povrchu. Zjednodušila sa tým mechanika stroja, keď koleso sa na aktuálne písmeno natáčalo jednoduchým elektromotorom.
-
Sublimačné
Pracuje na základe prenosu farby z pásky na potláčaný predmet vplyvom lokálneho zahriatia nosiča farby. U sublimačnej tlačiarne sa farba zahriatím sublimuje (odparí sa) a následne kondenzuje (vyzráža sa) na potlačovanom predmete. Ich základom je tlačová hlava obsahujúca rad odporových elementov a motorický posuv potláčaného média .U sublimačných tlačiarní je možná aj farebná tlač s použitím špeciálnej pásky obsahujúcej všetky základné farby.
Výhodou týchto tlačiarní je kontrastná, kvalitná a trvanlivá tlač. Sublimačná tlačiareň je tiež schopná potláčať rôzne materiály napr. textil.
Nevýhodou je pomerne vysoká cena spotrebného materiálu – farbiacej pásky.
-
Laserové
V súčasnej dobe sa jedná o najkvalitnejšiu tlač. Základným prvkom je tlačový vlec vyrobený z vodivého materiálu. Na jeho povrchu je vrstva selénu prípadne iného polovodiča ktorý stráca svoju nevodivosť pri osvetlení dostatočne silným zdrojom. Na takto vytvorenú vodivú vrstvu potom nanášame práškový toner ktorý je následne otlačený na tlačové médium (papier) a ten je v záverečnej fáze tlačenia „zapečený“.
Laserové tlačiarne sú dnes najrozšírenejšie tlačiarne v kanceláriách so stredným a vysokým počtom tlačených strán.
Výhodou je vysoká rýchlosť,vysoká rozlišovacia schopnosť , výborná kvalita tlače
Nevýhodou je cena farebnej tlače , vyššia nadobúdacia cena, finančne náročná tlač
-
LED
Laser je nahradený lineárnym poľom LED.
Výhodou je o niečo vyššia rýchlosť tlače; potenciálne nižšia cena sa vďaka výraznej redukcii cien laserov v poslednej dobe neuplatňuje.)
-
Osvitové jednotky -
Využíva sa podobný princíp ako v kopírovacom stroji. Polovodičová vrstva obvykle nanesená na valec, Následne je selektívne vybitý osvetlením rozmietaným modulovaný laserový lúč. Na pracovný valec je potom nanesená vrstva toneru, ktorý je priťahovaný len nabitými časťami valca . Toner je prenesený iným valcom na papier, ktorý je následne zahriaty, čím sa toner čiastočne nataví a „zapečie sa“.
-
3D –
Trojrozmerná tlačiareň alebo 3D tlačiareň je zariadenie, ktoré dokáže vytvoriť 3D objekt na základe digitálnych 3D dát.3D tlač je spôsob výroby, kedy postupným nanášaním a spájaním materiálu vo vrstvách vzniká požadovaný objekt. V súčasnosti je využitie 3D tlače rozdelené do niekoľkých oblastí a to hlavne na základe použitej technológie. Priemyselné tlačiarne sa používajú na vytváranie prototypov alebo malých sérií výrobkov, v medicíne sú to rôzne typy protéz a implantátov alebo domáce hobby tlačiarne na výrobu plastových predmetov.
Parametre tlačiarní :
- rozlišovacia schopnosť DPI:
- pri ihličkových 75 – 150 DPI
- pri laserových 300 – 1200 DPI no v súčastnosti už aj viac
- rýchlosť : udáva sa v počte strán za minútu
- maximálna mesačná záťaž : parameter podľa ktorého delíme tlačiarne na domáce , kancelárske alebo výknonné
- životnosť svetlocitlivého valca a zapekacej jednotky : údaj po ktorého dosiahnutí je nutná výmena
Tlačiarne pripájame pomocou:
- LPT ( paralelného ) portu
- USB
- Bezdrôtovo ( wifi, bluetooth )